خدمات مرتبط با ثبت علامت تجاری و طرح صنعتی

علامت تجاری

علامت تجاری (TM)؛ تعریف و شروط احراز جهت ثبت:

علامت تجاری (Trade Mark) یک علامت متمایز و مشخص است که کالاها و خدمات خاص یک شرکت را از کالاهای تولید شده یا عرضه شده از سوی دیگر شرکت‌ها متمایز می‌سازد. دارنده یک نشان تجاری ثبت شده، دارای حقوق قانونی برای استفاده انحصاری از نشان در رابطه با محصولات و خدماتی است که در رابطه با آن‌ها به ثبت رسیده است

علائم تجاری  یا اصطلاحاَ برند، باید به نحوی ترسیم و تعیین شود که موجب خطا، اشتباه، فریب و گمراهی مخاطب نگردد. همچنین علامت تجاری یک شرکت باید در میان علائم شرکت های مشابه  مشخص و متمایز باشد و توسط افراد عادی به سهولت تمیز داده شود. از طرف دیگر کشورها در خصوص علائم غیرقابل ثبت قانون گذاری مستقلی دارند که برای ثبت باید از آنها تبعیت گردد.

علائم تجاری هویت یک خدمت یا محصول را در دیدگاه مشتریان شکل می دهد و نشانگر کیفیت خاص تولیدکننده آن برای مشتریان است لذا چنانچه مورد نقض واقع شود برای صاحب کسب و کار آسیب زا خواهد بود.

طرح صنعتی؛ تعریف و شروط احراز جهت ثبت:

طرح صنعتی، نوعی از حقوق دارایی فکری است که بهه ویژگی های مربوط به شکل، ساختار، نقش و تزیینات به کار رفته در یک کالا به واسطه یک فرآیند صنعتی بازمی گردد. به نحوی که در کالای نهایی و خاتمه یافته ایجاد جذابیت شکلی نماید.

طبق تعریف قانون ثبت اختراعات، علائم تجاری و طرح های صنعتی کشورمان، هر گونه ترکیب خطوط یا رنگ ها و هرگونه شکل سه بعدی با خطوط، رنگ ها و یا بدون آن، به گونه ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد طرح صنعتی است. در یک طرح صنعتی تنها دسترسی به یک نتیجه فنی بدون تغییر ظاهری مشمول حمایت از این قانون نمی باشد. تغییرات فنی مسلماً در قالب قوانین مرتبط با اختراعات، قابل حفاظت هستند.

همچنین، طرح صنعتی زمانی قابل ثبت است که جدید و یا اصیل باشد. طرح صنعتی زمانی جدید است که از طریق انتشار به طور محسوس و یا از طریق استفاده به هر نحو دیگر قبل از تاریخ تسلیم اظهارنامه یا بر حسب مورد، قبل از حق تقدم اظهارنامه برای ثبت در هیچ نقطه ای از جهان برای عموم افشاء نشده باشد.

طرح صنعتی در صورتی اصیل محسوب می شود که به طور مستقل توسط طراح پدید آمده و کپی و تقلید طرح های موجود نباشد، به نحوی که از دید یک کاربر آگاه، متفاوت از طرح هایی باشد که قبلاَ در اختیار عموم قرار گرفته است.

بطور قطع چنین اشکالی نباید شبیه اشکال موجود در طبیعت باشد، چراکه در این صورت ابتکاری نخواهد بود. همچنین ممکن است این اشکال گاهاً جنبه اختراعی نیز پیدا کنند (زمانی که صرفاً تغییرات ظاهری نباشند). مثلاً چنانچه طرح های مختلف لاستیک های اتومبیل برای جلوگیری از لغزش ماشین، بهتر از سابق باشد ممکن است بصورت اختراع به ثبت برسد.

کلیه خدمات مرتبط با جستجو و ثبت علامت تجاری در داخل و خارج از کشور از طریق سیستم های ملی و یا سیستم مادرید (اظهارنامه بین المللی علامت تجاری) و همچنین جستجو و ثبت طرح های صنعتی در ایران و خارج از ایران به واسطه کارافام، قابل ارائه است. تنها کافیست از طریق حساب کاربری خود ثبت درخواست کنید. کارشناسان ما در نزدیک ترین زمان ممکن با شما در تماس خواهند بود، برای ارائه مشاوره همواره آماده پاسخگویی بوده و مسیر ثبتی شما را تسهیل و تسریع می کنند.

علائم تجاری ثبت شده توسط کارافام