راهنمای گام به گام جستجوی علامت تجاری

در این مطلب نحوه جستجوی علائم تجاری و تکنیک های جستجوی پیشرفته تر در سیستم جستجوی الکترونیکی علامت تجاری USPTO (TESS)Trademark Electronic Search System را شرح می دهیم.

فیلدهای USPTO

     TESS به شما این امکان را می دهد که همه فیلدهای موجود در پایگاه داده خود را جستجو کنید و درک اینکه چه اطلاعاتی در این فیلدها وجود دارد به شما در شناسایی معیارهای جستجو کمک می کند. وقتی برای اولین بار یک رکورد را باز می کنید، علامت بصری آن را خواهید دید. برای یک علامت از جنس کلمه،  فیلد از نوع حروف است. اما برای علامت از جنس طراحی ، فیلد از نوع لوگو می باشد که به طور کل موارد زیر را خواهید دید:

 • علامت کلمه: بخشی از کلمه یک علامت، مانند “AmazonFresh”.
 • کالاها و خدمات: فهرستی از همه کالاها و خدمات مرتبط با علامت، به ترتیب طبقه بین المللی (IC).
 • شماره سریال: این شماره به رکورد اختصاص داده می شود.
 • تاریخ ثبت: تاریخ ثبت درخواست.
 • توصیف علامت: کلماتی که در توضیحات کتبی علامت هستند.
 • مبنای بایگانی فعلی و مبنای بایگانی اصلی: نحوه ثبت درخواست تحت قانون علامت تجاری فعلی.
 • مالک: نام و نشانی مالک علامت.
 • نوع علامت: علامت تجاری، علامت خدمات، علامت جمعی یا علامت گواهی.
 • ثبت نام: اصلی یا تکمیلی
 • سلب مسئولیت: برخی از کلمات توصیفی هستند و USPTO ممکن است برای سلب مسئولیت استفاده از آنها به جز بخشی از علامت، درخواست دهد. به عنوان مثال، “Jane’s Bakery” احتمالاً به غیر از استفاده از علامت همانطور که نشان داده شده است، نیاز به سلب مسئولیت از کلمه Bakery دارد.

زمینه های دیگر نیز وجود دارد. شما می توانید با کلیک بر روی دکمه “Help” در TESS و انتخاب “Search Fields” تعاریف زمینه را شناسایی کنید.

گزینه های جستجو

      TESS به شما این امکان را می دهد که جستجوی کلمه ویا طراحی را به صورت ساختاریافته و رایگان انجام دهید. استفاده از جستجوی ساختاریافته راه خوبی برای آشنایی با سیستم می باشد. هنگامی که با سیستم آشنا شدید، می توانید از فرم رایگان برای جستجوهای پیشرفته استفاده کنید.

     به عنوان مثال یک جستجوی آزمایشی با استفاده از علامت کلمه “Drunken Donuts” انجام می دهیم. در زیر جستجوی “Drunken Donuts” با استفاده از رابط AND و جستجوی همه فیلدها را نشان می دهیم.

این جستجو رکوردهای زیر را نشان می دهد:

اگر کانکتور را به OR تغییر دهیم، رکوردهای بسیار بیشتری دریافت می کنیم، از جمله مواردی که حاوی Drunken یا Donuts در هر قسمت هستند، نه فقط نام محصول:
تعداد رکوردها باید محدود شود، و گزینه های مختلفی برای محدود کردن نتایج وجود دارد، از جمله انتخاب فیلدهای خاص. برای مثال، به جای استفاده از «ALL»، فیلد «Description of Mark» را انتخاب کنید. جستجوی دسته‌هایی از علامت‌ها همچنین می‌تواند به محدود کردن نتایج جستجو و شناسایی موارد بالقوه‌ای که ممکن است با چیزی که به دنبال علامت تجاری آن هستید تضاد داشته باشد، کمک کند.

هنگامی که با فیلدها و معیارهای جستجو بیشتر آشنا شدید، می توانید از جستجوی «فرم رایگان» نیز استفاده کنید و کد فیلدها را به صورت دستی وارد کنید. هنگامی که گزینه جستجوی “فرم رایگان” را انتخاب می کنید، به صفحه ای هدایت می شوید که به شما امکان می دهد جستجوهای خود را توسعه دهید. کدهای فیلد علامت تجاری ایالات متحده نیز برای استفاده شما در این صفحه وجود دارد. نتیجه ممکن است چیزی شبیه به این باشد: Drunken[BI] و DONUTS[BI]. این جستجو “شاخص اساسی” را برای Drunken و Donuts جستجو می کند.

از $ و * و همچنین علامت سوال (؟) می توان برای جستجوهای پیشرفته تر استفاده کرد. می توان از این ها برای non-blank استفاده کرد. برای مثال، اگر «Drunkena Donuts» در سیستم بود، جستجو با ? احتمالاً این نتیجه را داده است. با این حال،جستجوی “Drunkenna Donuts” به صورت عادی برگردانده نمی شود زیرا دو شخصیت جدا از هم و non-blank دارد.

جستجوی کد طراحی

اگر به دنبال جستجوی علائمی هستید که شامل طرح‌ها هستند، ابتدا باید کدهای طراحی را شناسایی کنید. USPTO یک طبقه بندی عددی شش رقمی را به عناصر یک طرح به عنوان وسیله ای برای طبقه بندی آنها اختصاص می دهد. دو عدد اول نشان دهنده دسته، دومی نشان دهنده تقسیم، و جفت سوم اعداد برابر با بخش است. مثال مورد استفاده توسط USPTO ستاره پنج پر است که با 01.01.03 نشان داده می شود. “01” اول نشان دهنده دسته اجرام آسمانی، پدیده های طبیعی و نقشه های جغرافیایی، “01” دوم نشان دهنده تقسیم ستارگان، دنباله دارها و مجموعه اعداد سوم، “03” نشان دهنده بخش شامل ستارگان با پنج نقطه است. برای دریافت کد جستجوی طرح، ابتدا باید دفترچه راهنمای جستجوی کد طراحی را جستجو کنید. پیوند این پایگاه داده در صفحه اولیه گزینه های جستجو ارائه شده است. هنگامی که کدها را در اختیار داشتید، اگر از گزینه Free Form استفاده می کنید، می توانید فیلد Design Search Code[DC] را انتخاب کنید و عناصر طراحی مورد نظر را جستجو کنید.

سایر موارد دیگر

موارد دیگری که هنگام جستجوی TESS باید از آنها آگاه بود عبارتند از علائم نگارشی، جایگزینی، کلمات خارجی و تغییرات در یک نام. همه اینها می توانند نتایج جستجو را تغییر دهند. به عنوان مثال، 4 و “for” نتایج متفاوتی به همراه خواهند داشت، بنابراین هر دو باید جستجو شوند. “EZ” و “easy” مثال دیگری است – هر دو نسخه را جستجو کنید تا مطمئن شوید که نتایج کامل تری دریافت می کنید.

به طور خلاصه، USPTO توصیه می کند از این اصول برای انجام جستجوهای علامت تجاری موجود استفاده کنید:

 • جستجوی کامل انجام دهید.
 • جستجوی همه اشکال همه عناصر متمایز علامت.
 • هر عنصر متمایز را به تنهایی جستجو کنید.
 • کلمات اختصاری و معنای آنها را جستجو کنید.
 • جستجوی همه معادل های حقوقی واژه ها.
 • در صورت لزوم بخش‌های جزء عبارات فردی را جستجو کنید.
 • جستجو برای علائم متشکل از دو یا چند عبارت جداگانه باید انجام شود تا این دو عبارت چه با هم اجرا شوند و چه مجزا باشند، بازیابی شوند.
 • معادل های تصویری را برای اصطلاحات متمایز جستجو کنید.
 • جستجوی همه معادل های آوایی
 • همه معادل های انگلیسی را جستجو کنید.