شرایط قراردادهای پدیدآورندگی مشترک و استخدام

شاید شما هم از جمله کسانی باشید که در پروژه هایی که به طور مشترک با دیگران کار می کنید نیاز به قراردادهایی دارید که شامل حفاظت از  حقوق مربوط مالکیت فکری اثر و حقوق پدیدآورندگی مشترک است. اینها موضوعات پیچیده و دارای ابعاد گوناگون می باشند. در این مطلب به مواردی از این دست اشاره می کنیم و آن ها رابررسی می کنیم:

سناریوهای پدیدآورندگی مشترک

بر اساس اصل 101 قانون کپی رایت در ایالت متحده آمریکا تعریف پدیدآورندگی مشترک به این صورت است: «یک اثری که توسط دو یا چند نویسنده تهیه شده است با این هدف که مشارکت آنها در بخش های جدایی ناپذیر یا وابسته به یکدیگر در یک واحد کل  ادغام شود».

الزامات قانونی برای پدیدآورندگی مشترک این است که مشارکت ها به طور مستقل دارای کپی رایت باشند، و قصد طرفین بر ایجاد یک اثر مشترک می باشد. اثرمشترک ایجاد شده به طور مساوی متعلق به همه نویسندگان آن است.

در سناریوی پدیدآورندگی مشترک، در صورت عدم توافق بین نویسندگان دیگر، شما و نویسنده های موافق دیگر مالکیت کامل اثر را دارید.

نویسندگان مشترک می توانند اثر مشترک را در همان کشور یا حتی کشورهای مختلف بفروشند. هیچ کدام از نویسندگان حق نقض اثر را ندارند.

نویسندگان اثر مشترک هر کدام مالکیت کامل اثر را دارند. در اینجا چندین سناریو وجود دارد که نحوه عملکرد آن را نشان می دهد:

سناریو 1

به عنوان مثال شما در حال توسعه یک بازی هستید، که در آن توسعه شخصیت ها، کد منبع و مواردی از این دست وجود دارد. ممکن است شخص دیگری در تیم شما در حال توسعه موسیقی در این بازی باشد. هدف مورد نظر یک محصول نهایی است که با تلاش هر یک از اعضای تیم میسر می شود. پس بنابراین هر دوی شما را باید نویسندگان مشترک این بازی در نظر گرفت.

سناریو 2

به عنوان مثال شما صاحب یک کسب و کار  نرم افزاری هستید. ولی تصویگر خوبی نیستید، بنابراین دوست خود را استخدام می کنید تا تصویری را برای شما ترسیم کند. پس از آن طرح را به برنامه نرم افزار خود اضافه می کنید و محصول خود را راه اندازی می کنید. یک سال بعد، فروش این نرم‌افزار بسیار موفقیت‌آمیز می شود، در این زمان شما سود بسیاری از فروش آن نرم افزار کسب کرده اید و دوستتان سودی به دست نیاورده است. او از شما تقاضای حق امتیاز می کند. او حق دریافت حق امتیاز را ندارد، زیرا او پدیدآورنده مشترک اثر اصلی نیست. احتمالاً، دوست شما مجوز تصویرسازی را به شما داده است، اما او هیچ حقی مبنی بر حق دریافت سهمی از حق امتیاز را ندارد.

سناریو 3

اما به عنوان مثال، فرض کنید که با دوست خود یک شرکت نرم افزاری راه اندازی کرده اید. در این جا ، این یک حق پدیدآورندگی مشترک است و دوست شما می تواند حق امتیاز را دریافت کند.

سناریو 4

شما و دوستتان با هم یک شرکت نرم افزاری راه اندازی کردید .  دوست ، دوست شما به صورت اتفاقی به کد منبع شرکت شما دسترسی پیدا می کند و بدون اجازه یک برنامه که دقیقا مشابه کسب و کار شما است  ایجاد می کند. شما از او شکایت می کنید که به عنوان مثال مبلغ آن 10میلیون دلار است.ولی دوست شما با دوست خود که این کار ار انجام داده است تصمیم میگیرد که در این کار با او شریک شود ، بنابراین به او یک میلیون دلار جهت مجوز پیشنهاد می دهد. خوشبختانه، امروزه در بسیاری از دادگاه‌ها، یک نویسنده نمی‌تواند مجوزی را به شخص ثالث بدهد تا به او کمک کند تا از ادعای نقض توسط نویسنده دیگری سرپیچی کند.

نکاتی در خصوص سناریوهای قرارداد استخدام

کار استخدامی کاری است که برای یک کارمند در محدوده و حیطه فعالیت های او متناسب با شغل و تخصصش تهیه می شود. که بعضا نمونه هایی از آن قراردادها متناسب با فعالیت سازمان مورد نظر شخصی سازی شده و  در آن توافق نامه ای امضا شده و کتبی منعقد می شود. که می تواند شامل این موارد باشد:

  • مشارکت در یک کار جمعی
  • بخشی از یک فیلم سینمایی یا سایر آثار سمعی و بصری
  • یک ترجمه
  • یک کار تکمیلی
  • یک تالیف
  • یک متن آموزشی
  • آزمون
  • پاسخ مطالب برای آزمون
  • یک اطلس
  • سناریوی قرارداد کار برای استخدام

در اینجا به سناریویی از یک قرارداد استخدامی اشاره می کنیم:

به عنوان مثال شما یک شرکت نرم‌افزاری راه‌اندازی می‌کنید و یک برنامه نویس استخدام می‌کنید تا برای شما نرم افزاری تهیه کند. یکسری توافقات بین شما انجام می شود و شما هزینه ها و فاکتورهای آن را پرداخت می کنید. در این مورد، فریلنسر (برنامه نویس آزاد) صاحب کپی رایت است.

اگر قرارداد کتبی دارید مبنی بر اینکه برنامه نویس کار را برای شما انجام می دهد و شما مالک آن هستید، فریلنسر همچنان صاحب کپی رایت است. کد منبع چیزی نیست که بتوانید از طریق قرارداد استخدام صاحب آن شوید.

اگر بتوانید آن کد منبع را به عنوان بخشی از یک اثر جمعی، یا یک اثر سمعی و بصری مشترک، یا بخشی از یک تالیف یا ترجمه دسته بندی کنید، حق نسخه برداری متعلق به شما خواهد بود. راه دیگر برای داشتن کد منبع این است که قرارداد واگذاری تنظیم کنید که حقوق را به شما یا شخص دیگری منتقل می کند.

بنابراین بهتر است که برای نرم افزار خود قرارداد تاییدیه و مجوز فنی دریافت کنید. ما در کارافام با ارائه خدمت مجوز و تاییدیه فنی شما را در این مسیر یاری می کنیم.

منبع خبر